54441

اطلاعات و راههای سفر چادگان

         زاینده‌رود در سال 1349 خورشیدی بر روی رودخانه زاینده‌رود در شهرستان چادگان به منظور تأمین بخشی از آب آشامیدنی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد، تأمین آب کشاورزی حوضه زاینده‌رود، کنترل سیلاب‌های فصلی و تولید برق ساخته شد. حجم مخزن این سد در بیشترین میزان 1470 میلیون مترمکعب و حجم مفید آن 1090 میلیون مترمکعب می‌باشد. دریاچه سد زاینده‌رود زیستگاه ماهیانی همچون انواع قزل‌آلای رنگین کمان، کپور و زرد می‌باشد و افراد بسیاری برای ماهیگیری به این منطقه مراجعه می‌نمایند.

         در مسیر چادگان به اصفهان 12 کیلومتر بعد ازچادگان یک جاده فرعی در سمت راست وجود دارد که با تابلو (شهرکرد سد زاینده رود) از جاده چادگان جدا می شود.در این مسیر چند کیلومتر که حرکت کنیم سد زاینده رود و پس از آن روستای حجت آباد قرار دارند.این روستای ساحلی دارای چشم اندازهای زیبا و طبیعتی منحصر به فرد است.باغهای میوه و ارتفاعات سر سبز حالتی خاص به این روستا داده است.به تمام مهمانان عزیزی که به طبیعت علاقمندند توصیه ی شود از این روستای ساحلی دیدن نمایند.

         پل زمان خان یکی از بناهای با ارزش و قدیمی شهر سامان واقع در شهرستان سامان است که دارای دو دهانه، 30 متر طول و ارتفاع 12 متر است. پل زمانخان بر روی رودخانه زاینده رود بر روی سه‌پایه سنگی طبیعی بنا شده و در 70کیلومتری شهر چادگان قرار دارد.

         آرامگاهی هم در روستای مشهد کاوه در 13 کیلومتر چادگان برپاست که مردم آن را آرامگاه کاوه آهنگر می دانند. برای بازدید از این مزار ابتداباید به سمت شهر چادگان تغییر مسیر دادو پس از گذر از چشم انداز زیبای دریاچه چادگان که در مجاورت دهکده تفریحی و گردشگری زاینده رود قرار دارد وارد شهر چادگان شد. سپس با گذر از چند خیابان به روستای مشهد کاوه که در کنار این شهر قرار دارد وارد شد.آنگاه از تپه باستانی روستا بالا رفت تا به بنای آرامگاه کاوه آهنگر رسید.

         پل تاریخی اورگان  در 45 کیلومتری چادگان واقع شده است. این پل با یازده دهانه و یک دهانه زیرین در وسط آن  در  دوران شاه عباس اول صفوی ساخته شده است . اما منقول است  که بنای اولیه این پل  به دوران هخامنشیان و ساسانیان برمی گردد. اورگان روستایی است در کنار زاینده رود  در حاشیه جاده کوهرنگ که بر روی تپه ای بلند قرار گرفته است.

         شهر چلگرد در 70 کیلومتری چادگان واقع شده است، که بزرگترین جامعه ایلی کشور یعنی ایل هفت لنگ بختیاری را در خود جای  داده است. طبیعت بکر و دست نخورده منطقه به همراه جاذبه‌های گردشگری بی نظیر سالیانه گردشگران بسیاری را از سراسر کشور و حتی دنیا به سوی این شهرستان هدایت می‌کنند. به طوری که در هر فصل جذابیت و گردشگر خاص خود را دارد. مثلا در فصل بهار علاقه مندان به طبیعت از دشت لاله‌های واژگون، فصل تابستان علاقه مندان به داروهای گیاهی، سیاحت و اسکی تابستانه در قلل مرتفع و پوشیده از برف زردکوه بختیاری.

         آبشار شیخ علی خان در 40 کیلومتری روستای سر آقا سید در نزدیکی شهر چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ، قرار دارد. آب این آبشار از ارتفاعات اطراف روستا سرچشمه می گیرد. فاصله این آبشار زیبا از شهرکرد در حدود 92 کیلومتر است. این آبشار بر خلاف زیبایی های بی نظیرش، هنوز برای گردشگرانی که برای اولین بار از جاذبه های کوهرنگ بازدید می کنند ناشناخته مانده است.

         سر آقا سید روستایی با معماری کوهپایه‌ای و پلکانی است که به ماسوله‌ی زاگرس شهرت دارد؛ اما با وجود حفظ اصالت، نامش در بین روستاهای پلکانی ایران کمتر شنیده شده است.رای رفتن به این روستا که با درختان گردو، باغ‌های میوه و چشمه‌سارها پوشیده شده باید جاده‌ای خاکی و پر پیچ و خم را به طول 40 کیلومتر  از شهر چلگرد طی کرد. همان جاده‌ای که در فصل سرما و همزمان با بارش برف مسدود می‌شود. در میانه راه نیز هیچ امداد خودرویی وجود ندارد.

         آستان امامزاده عبدالله (علیه السلام)؛ نواده ی امام حسن مجتبی (علیه السلام) به نام عبدالله شدید فرزند علی شدید فرزند حسن فرزند زید فرزند امام حسن (علیه السلام) است و نام فرزندش عبدالعظیم است که مدفن او در شهر ری تهران است. امامزاده عبدالله (علیه السلام) مدفون در شهر رزوه  در 6 کیلومتری چادگان می باشد . امامزاده عبدالله علیه السلام پدر حضرت امامزاده عبدالعظیم حسنی (علیه السلام مدفون) در شهر ری است

         این آبشار با دیواره هایی پوشیده از خزه خوشرنگ و فضایی بس طرب انگیز پذیرای مهمانان گرامی است. آبشار پونه زار به ارتفاع تقریبی 75 متر یکی از زیباترین آبشارهای ایران می باشد . از مسیر چادگان به شهر داران و از آن جا به طرف فریدون شهر حرکت می کنیم در مسیر روستا های برف انبار ، خمسلو ، خویگان ، صادقیه ، بیجگرد ، پادجان را پشت سر می گذاریم تا به فریدون شهر می رسیم که در 80 کیلو متری چادگان قرار دارد .